Szukaj Pokaż menu

Jak powstawał "Terminator 2"

76 228  
506   66  
Już w dniu premiery „Terminatora” wiadomo było, że tak doskonały pomysł na mroczny, metaliczno-krwisty wyciskacz kasy z portfeli widzów aż prosi się o rozwinięcie. Pewne było jedno – sequel hitu z 1984 roku musiał być lepszy, efektowniejszy i jeszcze bardziej miodny niż jego poprzednik.

Co się dzieje, kiedy przyjdziesz do pracy pod wpływem marihuany

100 834  
258   75  
Nikt nie toleruje pracowników na haju. Poniższe historie dowodzą jednak, że zdarza się to częściej, niż nam się wydaje. Oto kilka przykładów dni, w których pracownicy żałowali (lub nie) tego, że postanowili spalić co nieco przed wyjściem do roboty...

7 ciekawostek na temat światła, świateł i żarówek

72 680  
329   24  
Światło ma na nas ogromny wpływ - jedno pobudza do życia, dodaje sił, inne wprost przeciwnie, drażni i zachęca do zamknięcia się w zaciemnionym pomieszczeniu. I pomyśleć, że to "tylko" fale elektromagnetyczne różnej długości...

#1.

Zimne, biało-niebieskie świetlówki to zmora naszych domów. Dla większości ludzi ich światło w dłuższej perspektywie jest nie do zniesienia. Jak się okazuje, można tę cechę wykorzystać w praktyce. Przykład Szkocji i Japonii pokazał, że wymiana nocnego oświetlenia miejskiego na niebieskie spowodowała obniżenie wskaźnika przestępczości. Czyżby przestępcy nie byli w stanie znieść tego koloru?

#2.


Lepsze jest wrogiem dobrego - to zasada, o której różnego rodzaju innowatorzy niestety często zapominają. A konsekwencje bywają poważne. W ramach ekologicznego boomu w wielu miastach w USA wymieniono żarówki w sygnalizatorach świetlnych i zastąpiono je bardziej oszczędnymi diodami. Niestety odbiło się to na praktyce - w zimie zwykłe żarówki emitowały wystarczająco ciepła, by roztopić śnieg i lód zalegające na sygnalizatorach. Oświetlenie LED nie było w stanie, co doprowadziło do niejednej groźnej sytuacji - i niejednego fatalnego w skutkach wypadku.

#3.


Podczas podróży kosmicznych człowiek jest zapewne szczególnie wyczulony na wszelkie bodźce z zewnątrz, spodziewając się ataku kosmitów lub innych atrakcji. Ale to nie "gotowość bojowa" sprawia, że kosmonauci widzą często błyski niewiadomego pochodzenia. Odpowiadają za nie promienie kosmiczne, które trafiają w nerwy wzrokowe - co na Ziemi nie jest możliwe, ponieważ przed promieniowaniem kosmicznym skutecznie chroni nas magnetosfera.

#4.


Świecimy w ciemności - to prawda. Nie tylko wtedy, kiedy przez tydzień zapomnimy o prysznicu albo nażremy się kinder niespodzianki. Jako ludzie mamy wrodzoną zdolność do bioluminescencji, czyli naturalnego świecenia. Niemniej jednak ilość światła, jaką wytwarzamy, jest o jakieś 1000 razy zbyt mała, by było ją w stanie dostrzec ludzkie oko.

#5.


Selen to ciekawy pierwiastek - niemetal wykorzystywany do różnych zastosowań, począwszy od szamponów przeciwłupieżowych, a skończywszy na fotokomórkach i kserokopiarkach. Te ostatnie wykorzystują jego szczególną właściwość, a mianowicie przewodnictwo elektryczne uzależnione od naświetlenia otoczenia. Inaczej mówiąc, w ciemności selen jest izolatorem, z kolei w świetle przewodzi prąd. Ehh, nawet pierwiastkom nie chce się pracować po ciemku...

#6.


Czy granica pomiędzy Berlinem wschodnim i zachodnim, pomiędzy RFN i NRD zniknęła wraz ze zburzeniem muru? Nic z tych rzeczy - różnice w rozwoju gospodarczym poszczególnych obszarów Niemiec są w dalszym ciągu doskonale widoczne. Nawet... z kosmosu. Na jednym ze zdjęć zrobionych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widać bardzo wyraźnie linię dzielącą Berlin na dwie części - inaczej oświetloną wschodnią i zachodnią - posługujące się różnymi rodzajami żarówek.

#7.


Zaczęliśmy od ulicznego oświetlenia i na nim skończmy, bo badacze wpadli jakiś czas temu na ciekawy pomysł, który testują obecnie. Pobrali mianowicie enzymy pozwalające wybranym gatunkom meduz świecić w ciemnościach i próbują zaszczepić je w drzewach. Dzięki temu zamiast budować lampy i latarnie, można by w miastach świecić po prostu drzewami. Byłoby zapewne ładniej (choć na swój sposób kosmicznie), a przy tym taniej, bo świecące drzewa nie potrzebowałyby zasilania. Ot, jasne barwy przyszłości.

Źródła: 1, 2, 3, 4
329
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Co się dzieje, kiedy przyjdziesz do pracy pod wpływem marihuany
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Polska oczami Rosjanina
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Nasi dziadkowie za młodu - internauci podzielili się świetnymi zdjęciami
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o zębach (bo wszyscy kochamy wizyty u dentysty...)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą