Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DLX - najrzadsza choroba świata

131 654  
442   68  
Dziś m.in. trochę zapomniana gra w palanta, piękny lej krasowy w Chinach oraz ostatni film, jaki obejrzał John F. Kennedy.

#1.

Roast me, czyli pojedź po mnie po całości XIX

103 781  
217   42  
Jeżeli lubiłeś za młodu wyzywać się i obrażać znajomych z osiedla, to akcja #roastme na Reddicie to wymarzone miejsce dla ciebie. Są też i tacy, którzy po prostu lubią być obrzuceni błotem...

#1. Serio słucham muzyki emo i czytam erotyczne opowieści o wampirach. Dopieczcie mi.

Błędy w filmach historycznych, których nie zauważyli nawet wnikliwi widzowie

86 890  
314   85  
Filmy zawierają więcej błędów, niż nam się wydaje. Trzeba mieć naprawdę spostrzegawcze oko, by wyłapać niektóre z nich. Oto błędy w popularnych filmach historycznych, które wszyscy oglądaliśmy. Przekonasz się, że rzeczywistość często jest w nich naginana.

#1. Titanic (1997)

Jezioro Wisotta, o którym Jack opowiada Rose, gdy ta odgraża się, że wskoczy do wody, to sztuczny akwen, który napełniono wodą dopiero w roku 1918, czyli 6 lat po zatonięciu Titanica. Tymczasem Jack snuł opowieści o tym, jak łowił w nim ryby.



#2. Zielona mila (1999)

Akcja filmu toczy się w Luizjanie. Jest rok 1935, a wszystkie egzekucje odbywają się z użyciem krzesła elektrycznego. Tymczasem w tym amerykańskim stanie krzesła elektryczne wprowadzono do użytku w roku 1941.



#3. Gra tajemnic (2014)

Film opowiada o angielskim matematyku Alanie Turingu, który pracował w pocie czoła, by odkodować szyfr Enigmy. W rzeczywistości pomagał mu inny matematyk, Gordon Welchman, o którym nawet nie wspomniano w filmie.



#4. Ostatni samuraj (2003)

Akcja rozgrywa się w roku 1876. W filmie powiewa flaga Stanów Zjednoczonych z 43 gwiazdkami, które tak naprawdę pojawiły się dopiero w roku 1891, gdy do USA przyłączyły się Południowa i Północna Dakota, Montana, Waszyngton i Idaho.



#5. Apollo 13 (1995)

Film opowiada prawdziwą historię misji statku kosmicznego Apollo 13. Jednym z bohaterów jest astronauta Thomas Kenneth Mattingly grany przez Gary'ego Sinise'a. Bierze on udział w misji ratunkowej Apollo 13. Tymczasem prawdziwy Ken Mattingly nie brał udziału w takiej misji.



#6. Braveheart. Waleczne serce (1995)

W czasach Williama Wallace'a nie noszono w Szkocji popularnych dziś spódniczek. Z pewnością też nie malowano sobie twarzy niebieską farbą.



#7. Troja (2004)

W filmie aż roi się od błędów. W jednej ze scen Parys i Helena mają nad głową parasolkę z metalowymi szprychami. Nie brakuje też zgrzytów między ekranizacją a mitologią grecką. W filmie monety kładzione są zmarłym na oczy. Tymczasem w mitologii wspominano jedynie o wkładaniu im oboli (drobnych monet, w starożytnej Grecji równych 1/16 drachmy) do ust.



#8. Piraci z Karaibów (2003-2017)

Akcja filmu toczy się w pierwszej połowie XVIII wieku. Widzimy w nim jabłka Granny Smith, które po raz pierwszy wyhodowano w Australii w roku 1868. Pojawiają się też banany, które nie były szeroko dostępne przed rokiem 1836.



#9. Snajper (2014)

Film rozpoczyna się sceną, w której bohater grany przez Bradleya Coopera obserwuje kobietę posyłającą swojego syna na śmierć. Matka wręcza dziecku granat i Kyle-snajper zastanawia się, czy wykonać śmiertelny strzał. Tymczasem Chris Kyle w swojej książce nie wspomina o żadnym dziecku. Jest tam jedynie informacja o kobiecie, która trzymała w dłoni niewielki granat.



#10. Gladiator (2000)

W jednej ze scen do rydwanu przyczepiona jest butla z gazem...



#11. Lincoln (2012)

W filmie Abraham Lincoln zagłosował przeciwko 13. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która miała znieść niewolnictwo. W rzeczywistości zarówno on, jak i wszyscy obecni, zagłosowali na "tak".



#12. Maria Antonina (2005)

Raczej mało prawdopodobne, by w tamtych czasach monarchowie nosili sneakersy...

314
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Roast me, czyli pojedź po mnie po całości XIX
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Wiedzieliście, że znane filmy animowane mają swoje wersje dostosowane do krajów, w których je puszczają?
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 18 ciekawostek o filmie "Gladiator"
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 9 firmowych gestów, zachowań i kreacji znanych aktorów
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 10 mniej znanych ciekawostek na temat statków kosmicznych
Przejdź do artykułu 8 mało znanych ciekawostek na temat "Pulp Fiction"

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą